Wybór rolet i ich pielęgnacja

Rolety goszczą już niemal w każdym domu, gwarantując właścicielom szereg korzyści dla wielu są przede wszystkim elementem wystroju współgrającym z charakterem wnętrza, inni najbardziej cenią intymność oraz możliwość ograniczenia intensywności słońca latem. Ich wybór może przysporzyć kłopotu przede wszystkim ze względu na wiele dostępnych rodzajów i wzorów. Kiedy jednak w oknach pojawią się już wymarzone rolety, należy pamiętać również o właściwej pielęgnacji, by utrzymać je w czystości.

Klasyczne czy ozdobne? Rodzaje rolet

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rolet, które zyskały szczególną popularność wśród klientów. Rolety klasyczne, wykonane z poliestrowego materiału, zyskują zwolenników dzięki niewygórowanej cenie oraz wielu kolorom. Dostępne są w każdym sklepie dekoracyjno-budowlanym i bez trudu dobierzemy odpowiedni rozmiar i deseń. Jest to najbardziej uniwersalny sposób, by osłonić okno, bo sprawdzi się w każdym pomieszczeniu nie tylko mieszkalnym, ale także gospodarczym lub łazience. Przeznaczone są do samodzielnego montażu, który zwykle nie sprawia większych problemów. Opcją zapewniającą bardziej efektowny wygląd okna są rolety rzymskie wykonane najczęściej z półprzeźroczystych materiałów. Przepuszczają dość dużo światła słonecznego, dlatego najczęściej pełnią funkcję dekoracyjną, na przykład w salonach i jadalniach. Jeśli chcemy wykorzystać roletę rzymską w sypialni, możemy sięgnąć po tę wykonaną z ciemnej i grubszej tkaniny typu blackout, która przepuszcza mniej światła.

Alternatywą dla firanek stają się coraz częściej rolety woalowe – lekkie, przepuszczające światło, często posiadające kwiatowy deseń, co czyni je ozdobą kuchni lub jadalni.

Jeśli priorytetem podczas wyboru rolety jest ograniczenie intensywności światła słonecznego, warto zdecydować się na typ zaciemniający. Materiał, z którego wykonana jest roleta, został tak przygotowany, by blokować promienie słoneczne, a dodatkowo wpływać na obniżenie temperatury.

Utrzymywanie rolet w czystości

Regularne pranie firan i zasłon nie budzi wątpliwości, jednak jak czyścić rolety? Wbrew pozorom nie sprawia to większych problemów i nie wymaga specjalnych preparatów. Rolety rzymskie bądź woalowe możemy prać w pralce, wykorzystując program do tkanin delikatnych. Najważniejszy jest ich prawidłowy demontaż i rozbrojenie sznurowania.

Klasyczne rolety zwijane dzięki temu, że są pokryte specjalną apreturą wchłaniają mniej zabrudzeń. Nie znaczy to, że można całkowicie zrezygnować z ich czyszczenia można to zrobić w prosty sposób, używając wilgotnej szmatki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *