Usytuowanie okien dachowych

O adaptacji użytkowego poddasza najlepiej pomyśleć już na etapie opracowywania projektu, ale na stworzenie dodatkowych pomieszczeń decydują się także właściciele starszych budynków, w których znajduje się nieużywany strych. W obu tych przypadkach konieczny będzie jednak wybór i montaż okien dachowych, które doświetlą powstałe pokoje i umożliwią codzienne funkcjonowanie ich użytkownikom. Nie można jednak zapomnieć o przepisach prawnych, które regulują usytuowanie okien dachowych, oraz o dostosowaniu ich do istniejącej już konstrukcji.

Miejsce na okno dachowe

Określenie optymalnej wysokości, na jakiej zostanie zamontowane okno, jest niezbędne, aby właściwie spełniało swoje funkcje – zapewniało dostęp światła słonecznego oraz dawało szeroki widok na zewnątrz. Rozporządzenie MSWiA reguluje, że w przypadku budynków o kondygnacjach znajdujących się poniżej 25 m nad terenem dolna krawędź okna powinna znajdować się co najmniej 85 cm nad podłogą. Gdy mamy do czynienia z kondygnacjami powyżej 25 m nad powierzchnią terenu, odległość musi być wyższa i powinna wynosić nie mniej niż 110 cm. Wyżej zamontowane okno gwarantuje lepsze oświetlenie, co sprawi, że ogólnie może być ich mniej w pomieszczeniu, na czym zwykle zależy mieszkańcom ze względu na ustawność.
Istotne są również wskazania dotyczące okien z nawiewnikami, które są popularną opcją. W ich przypadku Instytut Techniki Budowlanej zaleca, by znajdowały się na wysokości co najmniej 200 cm nad poziomem podłogi.

Optymalnym rozwiązaniem jest taki wybór i montaż okna, by dolna krawędź znajdowała się około 110–140 cm od podłogi, a górna na poziomie 220 cm. Wówczas mamy nie tylko gwarancję dobrego naświetlenia i widoku, ale także prawidłowego wykonania szpalet i swobodnej instalacji grzejnika.

Wielkość przeszkleń

Aby ocenić, czy dane okno zapewni odpowiednią ilość światła, warto kierować się matematyką i dokonać obliczenia stosunku powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi. Jeśli mamy do czynienia z pomieszczeniem, z którego będą na co dzień korzystać mieszkańcy budynku, proporcja powinna wynosić 1:8. Jeśli planujemy wnętrze o charakterze gospodarczym, wystarczy stosunek 1:12.

Planując rozmieszczenie okien warto zdecydować się także na umieszczenie kilku mniejszych, zamiast jednego dużego. Dzięki temu światło będzie wpadać do wnętrza równomiernie, a nie intensywnie oświetlać jeden punkt. Jest to istotne szczególnie w pomieszczeniach użytku dziennego – w przypadku sypialni rozwiązanie z jednym oknem może okazać się lepsze, gdyż sprawi, że pokój stanie się bardziej ustawny i odpowiednio zacieniony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *