Okna dachowe – jak wybrać najlepsze?

Trzeba przyznać, że okna dachowe to najprostszy sposób oświetlenia pomieszczeń na poddaszu użytkowym. Tuż przed rozpoczęciem remontu sam decydujesz, jakie okna połaciowe i gdzie zostaną umieszczone. Tak samo, gdy zamawiasz projekt indywidualny. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, jak wybrać najbardziej odpowiednie okna dachowe. Przeczytaj go koniecznie!

Dobór i rozmieszczenie okien dachowych

Zacznijmy od tego, że nie jest to prostą sprawą, ponieważ trzeba tu pogodzić kilka interesów – nasłonecznienie, widok, wygodę obsługi i bezpieczeństwo użytkowania. W związku z tym, żeby okno dachowe zagwarantowało dobry widok, powinno być usytuowane na takiej wysokości, aby można było wygodnie przez nie patrzeć, nie tylko stojąc, ale też siedząc. Chodzi oto, że gdy znajdzie się zbyt wysoko względem podłogi, będziesz widział jedynie czubki drzew i niebo. Natomiast jeśli za nisko – zmusi cie to do schylania się. Zwykle optymalna wysokość to około 120 cm od podłogi. A górna krawędź powinna natomiast wypaść mniej więcej na wysokości 200 cm. Aby spełnić te warunki, trzeba kupić większe okno, jeżeli bowiem dach ma niewielki kąt nachylenia, a standardowe okno 78 x 118 cm zostanie zamontowane na odpowiedniej wysokości nad podłogą, to jego górna krawędź może wypaść poniżej linii wzroku stojącej osoby. Niestety nie jest to wygodne ani przyjemne, dlatego w takiej sytuacji należy wybrać okno dłuższe (na przykład 140 cm) lub zdecydować się na pionowy zestaw dwóch okien. Zdecydowanie najlepsze nasłonecznienie osiągniesz, jeśli umieścisz po dwa okna w przeciwległych połaciach dachu.

Jak obsługiwać okna połaciowe?

Przede wszystkim korzysta się w tym celu z klamki lub specjalnego uchwytu przymocowanego do skrzydła. Generalnie klamka może być zamocowana w dolnej albo górnej części skrzydła. Natomiast gdy okno chcesz umieścić nisko, wówczas lepiej, żeby klamka była u góry. Za to odwrotnie – kiedy okno zamierzasz zainstalować wysoko. Musisz wiedzieć, że z ręcznym otwieraniem zazwyczaj nie ma kłopotów, dopóki okno jest na zwykłej wysokości. W związku z tym, jeśli będzie zamontowane sporo ponad poziomem podłogi, nie dosięgniesz do niego. Niestety, ale wtedy pozostaje używanie specjalnego drążka albo zainstalowanie napędu, który sam będzie poruszał skrzydłem. Zwykle napęd jest niezbędny w miejscach, gdzie dostęp do okien jest wyjątkowo trudny, na przykład kiedy są one zamontowane nad klatką schodową. Zdecydowanie najwygodniejsze do mycia są okna obrotowe i uchylno-obrotowe.

okno dachowe mycie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *