Okna dachowe – jak je usytuować

Okno powinno znajdować się na odpowiedniej wysokości od podłogi, aby jak najlepiej spełniało swoje funkcje. Według przepisów w budynkach o kondygnacjach znajdujących się poniżej 25 metrów nad terenem, odległość dolnej krawędzi okna od podłogi powinna wynosić co najmniej 85 centymetrów. Natomiast na kondygnacjach powyżej 25 metrów nad powierzchnią terenu, odległość ta powinna wynosić nie mniej niż 110 centymetrów (zgodnie z rozporządzeniem MSWiA). Generalnie, im wyżej od podłogi zamontujemy okno, tym lepsze będzie doświetlenie pomieszczenia. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego jak dobrze usytuować okna dachowe. Przeczytaj go koniecznie!

Montaż okien dachowych, które posiadają nawiewniki

Zacznijmy od tego, że bardzo ważną kwestią jest też montaż okien dachowych, które posiadają nawiewniki. Musisz wiedzieć, że według instrukcji Instytutu Techniki Budowlanej, nawiewniki powinny być zainstalowane na wysokości nie niższej niż dwieście centymetrów nad poziomem podłogi (licząc od dolnej krawędzi nawiewnika). Ponadto aby okno było zamontowane zgodnie z przepisami jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości dwustu dwudziestu centymetrów. Generalnie rzecz ujmując zaleca się montaż okien (dolna krawędź) na poziome sto dziesięciu do stu czterdziestu centymetrów od podłogi, gdyż zapewni to bardzo dobre doświetlenie i gwarantuje dobry widok na zewnątrz. Musisz wiedzieć, że montaż okien na tej wysokości umożliwia także umieszczenie pod oknem standardowego grzejnika, a także prawidłowe wykonanie szpalet. Chodzi oto, że zapewni to prawidłową cyrkulację powietrza w całej wnęce okiennej, która ogranicza ryzyka wystąpienia kondensacji na oknie dachowym.

Od czego zależy wielkość okna dachowego?

Przede wszystkim wielkość okna dachowego należy dostosować do powierzchni przeszklenia i rodzaju pomieszczenia. W związku z tym, żeby prawidłowo doświetlić pomieszczenie światłem naturalnym, należy określić stosunek powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi. Natomiast w przypadku, gdy w pomieszczeniu mają przebywać ludzie, stosunek ten powinien wynosić co najmniej 1:8, w innych przypadkach – co najmniej 1:12.Dodatkowo wysokość dobieranego okna zależy również od kąta pochylenia połaci dachowej. Chodzi oto, że im mniejszy jest kąt nachylenia, tym większa powinna być wysokość okna. Poza tym zdecydowanie lepsze efekty oświetlenia uzyskamy, gdy zamontujemy kilka mniejszych okien, umieszczonych w różnych punktach dachu zamiast jednego dużego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *