Markizy na okna dachowe – skuteczna ochrona w walce przed upałem

Na poddaszu przygrzewające słońce może dawać się mocno we znaki, a przez okna dachowe ma ono nieograniczony dostęp do wnętrza. Przed promieniami słonecznymi możemy chronić się na różne sposoby. Tradycyjne rozwiązania, jak rolety wewnętrzne czy zasłony nie zawsze wystarczają. Producenci okien dachowych znaleźli skuteczne rozwiązanie tego problemu. Przykładem są markizy AMZ firmy Fakro.

Krótka charakterystyka markiz AMZ firmy Fakro

Dlaczego markizy firmy Fakro, chronią nas skuteczniej przed wysokimi temperaturami i promieniami słonecznymi? Decydującą rolę odgrywa tutaj sposób ich montażu. Markizy tego rodzaju umieszczane są przed szybą. Chronią, zatem okno przed nadmiernym nagrzewaniem się. Nagrzana szyba potrafi oddawać ciepło do wnętrza, bez względu na zamontowane w środku rolety, żaluzje czy zasłony. Markizy na okna dachowe zapobiegają temu zjawisku.

Markizy zewnętrzne AMZ występują w różnych rodzajach. Istnieją wersje obsługiwane ręcznie, sterowane elektrycznie, a nawet zasuwane za pośrednictwem energii słonecznej. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Markizy sterowane manualnie należą do najtańszych. Jeżeli nie dysponujemy zbyt dużym budżetem na zakup markiz, z pewnością warto rozważyć ich wybór. Markizy elektryczne charakteryzują się przede wszystkim ogromnym komfortem użytkowania. Do sterowania nimi używamy po prostu pilota. Musimy jednak liczyć się z koniecznością podłączenia odpowiedniej instalacji elektrycznej oraz możliwością jej awarii. Jeżeli instalacja zepsuje się, nie będziemy wówczas w stanie podnieść, ani opuścić markiz. Bardzo ciekawą opcją są markizy solarne, sterowane również przy użyciu pilota. W ich przypadku nie jest potrzebna żadna dodatkowa instalacja. Jednak to rozwiązanie jest zdecydowanie droższe, niż zwykłe markizy.

Wybór i montaż markiz

Wybierając markizy na okna dachowe musimy zwracać szczególną uwagę na ich wymiary. Markiza musi zostać idealnie dopasowana do konkretnego okna. Co w sytuacji, gdy nie znamy wymiarów okna lub po prostu go nie pamiętamy. Pomiary nie będą konieczne. Wystarczy otworzyć okno dachowe i zerknąć na tabliczkę, która powinna znajdować się w jego górnej części. Z pewnością umieszczona jest na niej informacja o rozmiarze okna. Markiza powinna posiadać dokładnie ten sam wymiar.

Jej montaż nie powinien sprawić nam najmniejszej trudności. Markizę przykręca się przy użyciu dosłownie kilku śrubek. Wszelkie potrzebne otwory są już w niej wywiercone. Montaż markiz zewnętrznych nie powinien nam zająć więcej, niż pół godziny. Nie będzie konieczne również wchodzenie na dach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *