Jakie okna dachowe wybrać na niewielkie poddasze

Niewielki metraż poddasza generuje sporo problemów związanych z aranżacją wnętrza. Należy, zatem za wszelką cenę znaleźć rozwiązania, które nie będą dodatkowo zabierały miejsca. Zasada ta dotyczy również wyboru okien dachowych. Po otwarciu nie powinny one ograniczać przestrzeni i swobody domowników. Jakie modele okien mamy, zatem do wyboru?

Rodzaje okien dachowych

Pierwszą opcją, którą warto przemyśleć są okna nieotwierane. Ich podstawową funkcją jest doświetlanie pomieszczenia i trzeba przyznać, że z tego zadania wywiązują się bardzo dobrze. Oczywiście, pod warunkiem, że ich rozmiar oraz rozmieszczenie będzie dokładnie przemyślane.

Inne popularne modele okien dachowych to okna uchylno-obrotowe. Uchyla się je na zewnątrz, pod kątem 35 stopni. Skrzydło jest przy tym w pełni stabilne. Gdy sposób otwierania zmienimy na obrotowy, uzyskamy dostęp do zewnętrznej szyby. Będziemy mogli ją bez problemu wyczyścić.

Jeżeli zależy nam na maksymalnym otwieraniu okna w sposób obrotowy, warto zastanowić się nad wyborem okien o podwyższonej osi obrotu, która znajduje się powyżej połowy wysokości. To bardzo dobre rozwiązanie, bo część skrzydła, która wędruje do środka pomieszczenia nie przeszkadza osobom, które znajdują się w pobliżu okna.

Kolejna opcja to okno panoramiczne, które otwiera się na zewnątrz nawet do kąta 68 stopni. Wszystkim, którym zależy na nieograniczonych widokach przez otwarte okno, z pewnością spodoba się to rozwiązanie.

Bez względu na to, jaki system okienny wybierzemy, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na wytrzymałość okien. Przy codziennym użytkowaniu może dochodzić do odkształceń czy problemów z płynnością działania mechanizmów. Zatem warto wybierać trwałe i solidne okna sprawdzonych producentów.

Co zamiast zwykłych okien dachowych?

Czasami okna dachowe okazują się zbyt ciężkie, a konstrukcja więźby dachowej mało nośna, aby zamontować je na poddaszu zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia z niewielkim pomieszczeniem. Sprawdzają się wówczas niewielkie systemy nieotwierane. W mniejszym stopniu obciążają one połać dachową i nie wymagają wzmocnień więźby. Natomiast zapewniają dostęp do naturalnego światła dziennego.

Ciekawym rozwiązaniem są również nieotwierane nadstawki, które montuje się nad tradycyjnymi oknami. Stanowią one integralną część okna i tworzą interesujący efekt wizualny. Przy okazji stanowią dodatkowe źródło światła, którego na poddaszach zazwyczaj brakuje. Pamiętajmy o tym, że maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych oznacza spore oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *